33rd Annual GET IN GEAR 10K Run/Walk
Minneapolis, MN Saturday April 24, 2010
AWARDS LISTING HALF MARATHON


MALE OVERALL WINNERs

Place Bib Name Sex Age City Time
1 11108 MATTHEW GENRICH M 31 SIOUX FALLS SD 1:13:32
2 10308 AARON EICHER M 27 BURNSVILLE MN 1:18:47
3 10985 THOMAS SULLIVAN M 33 MINNEAPOLIS MN 1:18:49


FEMALE OVERALL WINNERs

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10889 KIM SCHEEL F 33 MANKATO MN 1:28:23
2 10620 JEN LENARZ F 35 APPLE VALLEY MN 1:30:49
3 10819 DONNA PHILIPPOT F 41 MINNEAPOLIS MN 1:31:06




AGE DIVISION AWARDS 1OK





MALE AGE GROUP: 70 to 99
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 11109 GEORGE GILDER M 70 TYRINGHAM MA 1:50:41



FEMALE AGE GROUP: 70 to 99
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time



MALE AGE GROUP: 60 to 69
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10077 RON TRUSSELL M 60 BURNSVILLE MN 1:33:36
2 10773 WILLIAM OGURA M 64 VADNAIS HEIGHT MN 2:06:41



FEMALE AGE GROUP: 60 to 69
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10163 LINDA BJORNBERG F 60 MENDOTA HTS MN 1:51:45
2 10817 LIBBY PETIT F 66 ST PAUL MN 2:20:07



MALE AGE GROUP: 50 to 59
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10682 BOB MCCLEMENT M 50 MOUNDS VIEW MN 1:25:07
2 10430 DAVID HARTZ M 52 COLD SPRING MN 1:27:42



FEMALE AGE GROUP: 50 to 59
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10331 SUSAN FELTON F 51 EAGAN MN 1:39:08
2 10870 KELLY ROGERS F 51 ESKO MN 1:41:22



MALE AGE GROUP: 40 to 49
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10267 DANIEL DE GRACE M 41 EDEN PRAIRIE MN 1:20:16
2 10287 SCOTT DOIG M 40 RED WING MN 1:29:11



FEMALE AGE GROUP: 40 to 49
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10819 DONNA PHILIPPOT F 41 MINNEAPOLIS MN 1:31:06
2 11116 MICHELLE LEBOW F 41 SHOREVIEW MN 1:32:14



MALE AGE GROUP: 30 to 39
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 11108 MATTHEW GENRICH M 31 SIOUX FALLS SD 1:13:32
2 10985 THOMAS SULLIVAN M 33 MINNEAPOLIS MN 1:18:49



FEMALE AGE GROUP: 30 to 39
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10889 KIM SCHEEL F 33 MANKATO MN 1:28:23
2 10620 JEN LENARZ F 35 APPLE VALLEY MN 1:30:49



MALE AGE GROUP: 20 to 29
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10308 AARON EICHER M 27 BURNSVILLE MN 1:18:47
2 10660 DAVE MAHMARIAN M 23 MINNEAPOLIS MN 1:20:20



FEMALE AGE GROUP: 20 to 29
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10049 COREY MCCLAY F 27 MINNEAPOLIS MN 1:31:24
2 10545 ANNIE KNUTSON F 22 ST PAUL MN 1:33:59



MALE AGE GROUP: 15 to 19
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10173 NICK BOREEN M 19 MINNEAPOLIS MN 1:59:45
2 10810 BRIAN PETERS M 18 EDEN PRAIRIE MN 2:02:21



FEMALE AGE GROUP: 15 to 19
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10824 EMILY PLAHN F 19 LINO LAKES MN 1:42:44
2 11072 EMMA WILSON F 19 ST PETER MN 1:43:07



MALE AGE GROUP: 1 to 14
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 11134 AUSTIN YOUNGMAN M 13 ANDOVER MN 2:01:59
2 11070 MARK WILLS M 14 ANDOVER MN 2:21:17



FEMALE AGE GROUP: 1 to 14
(2 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10121 TRISHA BACHMEIER F 13 PRIOR LAKE MN 2:27:19