32nd Annual GET IN GEAR 10K Run/Walk
Minneapolis, MN Saturday April 25, 2009
AWARDS LISTING 10K


MALE OVERALL WINNERs

Place Bib Name Sex Age City Time
1 1 SAMMY MALAKWEN M 30 TWO HARBORS MN 29:17
2 12 JAPHETH NGOJOY M 21 EL PASO TX 29:51
3 7 ANTONIO VEGA M 25 ST PAUL MN 30:00
Record 28:45 by Jonah Koech in 1994


FEMALE OVERALL WINNERs

Place Bib Name Sex Age City Time
1 F7 ALEMTSEHAY MISGANAW F 28 NEW YORK NY 34:47
2 F13 AMY LYONS F 23 MOUNDS VIEW MN 35:39
3 F15 JENNA BOREN F 32 ST PAUL MN 35:59
Record 32:52 by Janis Klecker in 1992


MALE MASTERS WINNERs

Place Bib Name Sex Age City Time
1 4 JOHN MIRTH M 46 PLATTEVILLE WI 32:40
2 44 PATRICK BILLIG M 46 ROSEVILLE MN 33:34
3 3765 DIGGER CARLSON M 47 WHITE BEAR LAKE MN 33:37


FEMALE MASTERS WINNERs

Place Bib Name Sex Age City Time
1 F4 BONNIE SONS F 43 SHOREWOOD MN 38:47
2 F5 KIMBERLY ANDERSON F 44 CHANHASSEN MN 39:30
3 2701 PAULA VICKER F 44 EDINA MN 39:51

FIRST 3 OVERALL MaleS ARE EXCLUDED FROM AGE GROUP AWARDS

FIRST 3 OVERALL FemaleS ARE EXCLUDED FROM AGE GROUP AWARDS

FIRST 3 MASTERS MALES ARE EXCLUDED FROM AGE GROUP AWARDS

FIRST 3 MASTERS FEMALES ARE EXCLUDED FROM AGE GROUP AWARDS




AGE DIVISION AWARDS 1OK





MALE AGE GROUP: 70 to 99
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 2781 THOM WEDDLE M 70 MINNEAPOLIS MN 44:09
2 4603 DARRELL CHRISTENSEN M 71 BLOOMINGTON MN 49:45
3 3761 TED BUNNE M 71 BLOOMINGTON MN 54:58



FEMALE AGE GROUP: 70 to 99
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 F38 MARGE NIELSEN F 73 SPENCER IA 1:01:42
2 624 LOIS DEGONDA F 74 CHISAGO CITY MN 1:14:33
3 429 BARBARA BURHANS F 77 CRYSTAL MN 1:24:21



MALE AGE GROUP: 65 to 69
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 1835 JARED MONDRY M 66 MINNEAPOLIS MN 42:13
2 2137 NORM PURRINGTON M 65 LAKE ELMO MN 45:25
3 49 DENNIS BREWER M 67 WHITE BEAR LAKE MN 48:33



FEMALE AGE GROUP: 65 to 69
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 F49 MARILYN SCHNOBRICH F 67 DULUTH MN 52:17
2 582 JUDY CRONEN F 68 LAKEVILLE MN 53:38
3 2796 KATHERINE WEISSER F 65 SHAKOPEE MN 1:04:55



MALE AGE GROUP: 60 to 64
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 47 PAUL LAMERE M 62 MINNEAPOLIS MN 40:13
2 4166 JIM GRAUPNER M 64 LAKE ELMO MN 41:22
3 2938 JOHN CRETZMEYER M 60 WHITE BEAR LAKE MN 43:50



FEMALE AGE GROUP: 60 to 64
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 2400 KATHLEEN SHEA F 61 NORTHFIELD MN 50:42
2 1058 ROSEMARY HARNLY F 62 RED WING MN 53:55
3 370 MARIEN BRADSHER F 63 ST PAUL MN 54:32



MALE AGE GROUP: 55 to 59
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 46 DAN MORSE M 56 MINNEAPOLIS MN 37:02
2 3857 DENNY JORDAN M 57 ROSEVILLE MN 40:24
3 319 MICHAEL BJORNBERG M 55 MINNEAPOLIS MN 40:25



FEMALE AGE GROUP: 55 to 59
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 F41 JANET ROSEN F 55 CLOQUET MN 42:07
2 2992 BARB JACOBSON F 59 WHITE BEAR LAKE MN 50:31
3 2979 ANN HAUGEJORDE F 55 MINNEAPOLIS MN 52:16



MALE AGE GROUP: 50 to 54
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 1372 DOUG KELLER M 50 PLYMOUTH MN 34:34
2 1655 BILL MAGDALENE M 50 MINNEAPOLIS MN 35:38
3 45 BOBBY PAXTON M 52 MINNEAPOLIS MN 35:55



FEMALE AGE GROUP: 50 to 54
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 F47 KATHERINE ADAMS F 52 RICE MN 42:43
2 4101 KRISTI LARSON F 50 BROOKLYN PARK MN 43:08
3 1740 LEILA MCGRATH F 51 MINNEAPOLIS MN 44:48



MALE AGE GROUP: 45 to 49
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 893 PAUL GIANNOBILE M 49 MINNETONKA MN 34:57
2 4068 MIKE DAVIS M 48 MINNEAPOLIS MN 35:42
3 342 ALLAN BOHLKE M 45 WOODBURY MN 37:08



FEMALE AGE GROUP: 45 to 49
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 3417 KRISTIN MILLER F 46 WEST LAKELAND MN 40:36
2 868 WANDA GAU F 46 LITTLE FALLS MN 41:54
3 2321 RENEE SAXMAN F 48 ROCHESTER MN 42:45



MALE AGE GROUP: 40 to 44
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 2187 MATTHEW REINDERS M 41 BLOOMINGTON MN 34:06
2 41 WILLIAM LINDELL M 41 SARTELL MN 34:23
3 2734 MATTHEW WAITE M 41 ST PAUL MN 34:28



FEMALE AGE GROUP: 40 to 44
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 F45 ELIZABETH FLANNERY F 43 MINNEAPOLIS MN 41:08
2 1613 KARI LORCH F 44 EAGAN MN 42:29
3 2855 MARNIE WITMER-GAUTSCH F 43 EDEN PRAIRIE MN 42:38



MALE AGE GROUP: 35 to 39
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 30 KELLY MORTENSON M 37 ST PAUL MN 32:35
2 2245 GREGG ROBERTSON M 38 DULUTH MN 33:37
3 566 DOUG COWLES M 35 ST PAUL MN 34:09



FEMALE AGE GROUP: 35 to 39
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 F14 SHELLY LARSON F 39 LAKEVILLE MN 40:39
2 1604 KARI LOGAN F 37 PRIOR LAKE MN 41:41
3 3378 SHEILA ELDRED F 35 MINNEAPOLIS MN 43:10



MALE AGE GROUP: 30 to 34
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 14 JEREMY POLSON M 31 DULUTH MN 30:20
2 8 CHRIS LUNDSTROM M 33 MINNEAPOLIS MN 30:46
3 21 JASON FINCH M 32 RIVER FALLS WI 31:13



FEMALE AGE GROUP: 30 to 34
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 F18 KELLY SCHELLER F 33 CARVER MN 38:07
2 F17 JENNY WILCOX F 34 COTTAGE GROVE MN 38:31
3 F16 LINN SCHULTE-SASSE F 31 OAKLAND CA 38:40



MALE AGE GROUP: 25 to 29
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 22 BRET FRANSEN M 27 SIOUX FALLS SD 31:25
2 9 BRAD LOWERY M 26 BROOKINGS SD 31:42
3 18 BEN MERCHANT M 29 MINNEAPOLIS MN 32:25



FEMALE AGE GROUP: 25 to 29
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 F9 JENNIFER HOUCK F 25 DULUTH MN 36:46
2 F10 THEA FLEMING F 25 MINNEAPOLIS MN 37:00
3 F19 NICHOLE CUENO F 29 MINNEAPOLIS MN 37:12



MALE AGE GROUP: 20 to 24
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 10 JOHN NJOROGE M 24 COON RAPIDS MN 30:13
2 15 CHRIS ERICHSEN M 23 BLOOMINGTON MN 30:53
3 33 JOHN HEITZMAN M 24 OWATONNA MN 31:18



FEMALE AGE GROUP: 20 to 24
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 3863 MARIA GROSSI F 21 MINNEAPOLIS MN 38:06
2 4063 KELSEY BARALE F 24 MINNEAPOLIS MN 40:50
3 2231 ABBEY RING F 23 EDEN PRAIRIE MN 42:18



MALE AGE GROUP: 15 to 19
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 1816 JOSHUA MIRTH M 16 PLATTEVILLE WI 34:19
2 461 ANDREW CARLSON M 18 WHITE BEAR LAKE MN 36:01
3 604 BRETT DANIELSON M 19 COKATO MN 38:46



FEMALE AGE GROUP: 15 to 19
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 F43 CAYLA WEBB-BENDEL F 15 LAKEVILLE MN 47:13
2 1476 ERINN KUNIK F 19 LAKEVILLE MN 50:26
3 1030 KATHARINE HAMANO F 15 EAGAN MN 52:55



MALE AGE GROUP: 1 to 14
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 1612 MOUACHOUA LOR M 11 ST PAUL MN 47:27
2 396 ZACHARY BRISCOE M 13 MINNEAPOLIS MN 47:39
3 1601 LUKE LOCASCIO M 13 MASON CITY IA 49:34



FEMALE AGE GROUP: 1 to 14
(3 Awards in this division)

Place Bib Name Sex Age City Time
1 2210 EMMA RICHARD F 14 EAGAN MN 54:49
2 2718 MADISEN VUKICH F 14 LINDSTROM MN 57:44
3 1512 ALLIE LARSON F 13 PLYMOUTH MN 1:03:44


32nd Annual GET IN GEAR 10K Run/Walk
Minneapolis, MN Saturday April 25, 2009
SPECIAL AWARD WINNERS


2009th PLACE - $100 Cash Prize

Place Bib Name Sex Age City Time Pace
2009 3275 JONATHAN BUNKER M 42 ELK RIVER MN 1:00:03 9:40


500th PLACE - $50 Gift Certificate

Place Bib Name Sex Age City Time Pace
500 1328 WADE JONES M 38 SHOREVIEW MN 47:07 7:35


1000th PLACE - $50 Gift Certificate

Place Bib Name Sex Age City Time Pace
1000 3212 RICK FELTNER M 47 LAKEVILLE MN 52:30 8:27


1500th PLACE - $50 Gift Certificate

Place Bib Name Sex Age City Time Pace
1500 391 JEFF BRICK M 36 CHANHASSEN MN 56:24 9:05


2000th PLACE - $50 Gift Certificate

Place Bib Name Sex Age City Time Pace
2000 2954 MARY EK F 38 ST PAUL MN 59:58 9:39


2500th PLACE - $50 Gift Certificate

Place Bib Name Sex Age City Time Pace
2500 2402 JULIE SHEPERSKY F 35 CANNON FALLS MN 1:03:29 10:13


3000th PLACE - $50 Gift Certificate

Place Bib Name Sex Age City Time Pace
3000 2565 JULIEANN SWANSON F 41 MINNEAPOLIS MN 1:09:32 11:12